Skoči na sadržaj

gluma

Gordana Đurđević Dimić, (1961), diplomirala glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1985. u klasi profesora Branka Pleše. Prvakinja Drame Srpskog narodnog pozorišta, u kojem je ostvarila lep niz uloga, poglavito glavnih. Za uloge u predstavama Ljubinko i Desanka i Bela kafa više puta nagrađivana na Susretu vojvođanskih pozorišta i dva puta osvojila Zlatnog ćurana na „Danima komedije“ u Jagodini.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu

Mladići i devojke / Protekcija B. Nušića u režiji Dimitra Stankoskog, 27. mart 1984.
Kći / Zločin na kozjem ostrvu Uga Betija u režiji S. Saletovića, 4. septembar 1984.
Desanka / Ljubinko i Desanka A. Popovića u režiji Branka Pleše, 21. novembar 1986.
Bilbao bal Bertolta Brehta u režiji Zorana Tasića, 8. maj 1987.
Ida / Slepi miš Johana Štrausa u režiji Vlade Štefančića, 19. maj 1987.
Agneza Dumanske tišine Slobodana Šnajdera u režiji Mire Erceg, 10. oktobar 1987.
Felisa / Klopka T. Ruževiča u režiji Nevene Janać, 11. februar 1988.
Aleksandra, vanbračna kći / Jegor Buličov M. Gorkog u režiji Dušana Jovanovića, 15. oktobar 1989.
Gonerila / Kralj Lir Vilijama Šekspira u režiji Ljubiše Ristića, 29. mart 1990.
Kafina / Kozoder u akciji J. Jovanovića Zmaja u režiji Ratka Radivojevića, 13. januar 1990.
Crkva Ružica / Bela kafa A. Popovića u režiji Branka Pleše, 21. decembar 1990.
Među javom i med’ snom Laze Kostića Petra Marjanovića u režiji Radoslava Milenkovića, 11. april 1990.
A prah, sve je prah Miloša Crnjanskog u režiji Tomislava Kneževića, 26. oktobar 1993.
Jelisaveta / Srpska Atina Radoslava Dorića u režiji autora, 2. april 1994.
Sofi / Ručni rad Žan-Klod Danoa u režiji Eve Balaž, 19. novembar 1994.
Olga / Tri sestre A.P. Čehova u režiji Ljuboslava Majere, 29. april 1995.
Gina / Putujuće pozorište Šopalović Ljubomira Simovića u režiji Egona Savina, 14. oktobar 1995.
Laki Topalović / Maratonci trče počasni krug D. Kovačevića u režiji Jagoša Markovića, 16. april 1996.
Gospava / Mrešćenje šarana Aleksandra Popovića u režiji Egona Savina, 30. novembar 1996.
Markiza de Mertej / Opasne veze Š. de Lakloa / K. Hemptona u režiji Dušana Petrovića, 22. februar 1997.
Gospa Peza, prodavačica Mera za meru V. Šekspira u režiji Dejana Mijača, 22. decembar 1998.
Milica Pavlović, žena profesora / Sabirni centar D. Kovačevića u režiji Ljuboslava Majere, 29. oktobar 1999.
Tatjana / Evgenije Onjegin A. S. Puškina u adaptaciji i režiji Branka Pleše, 21. februar 2000.
Sarka, udovica / Ožalošćena porodica B. Nušića u režiji Dejana Mijača, 16. septembar 2000.
Lola / Cuba libre Ivana M. Lalića u režiji Kokana Mladenovića, 23. april 2001.
Lenče / Oslobođenje Skoplja Dušana Jovanovića u režiji Žanka Tomića, 8. oktobar 2001.
Šefica benda / Ženski orkestar Žana Anuja u režiji Voje Soldatovića, februar 2003.
Puk / San letnje noći Vilijama Šekspira u režiji Kokana Mladenovića, 10. decembar 2003.
Julka / Tužna komedija I. A. Gončarova u režiji Egona Savina, 5. novembar 2004.
Marija Aleksandrovna Moskaljova / Ujkin san F. M. Dostojevskog u režiji Egona Savina, 6. oktobar 2006.
Gospođa Amalija / Je li bilo kneževe večere Vide Ognjenović, 2008.
Virdžinija Vulf / Tajni dnevnik Virdžinije Vulf u režiji Milene Pavlović Čučilović, 2010.
Ona / Ljubavna priča Nikolaja Koljade u režiji Zorana Bogdanova, 18. mart 2011.
Elisaveta Petrovna / Seobe Miloša Crnjanskog u režiji Vide Ognjenović, 24. novembar 2011.
Gospođica Marpl / Najavljeno ubistvo Agate Kristi u režiji Ksenije Krnajski, 20. mart 2012.
Parastos u belom Miroslava Antića u režiji Petra Jovanovića, 14. decembar 2011.
Tetka Oljga Ostavite poruku ili Begunci Vide Ognjenović, prema motivima romana Borislava Čičovačkog, u režiji autorke, 9. maj 2014.
Gospođa Pat Kembel / Dragi moj lažljivče Džeroma Kiltija u režiji Tibora Vajde, 20. decembar 2014.
Jente, provodadžika / Violinista na krovu Džozef Stejn – Džeri Bok u režiji Atile Bereša, 2015.
Aspasija Duh koji hoda (Prometejev put) Dejana Dukovskog u režiji Aleksandra Popovskog, 15. septembar 2015.
Na Drini ćuprija Ivo Andrić, režija i tekst Kokan Mladenović, 17, 18. i 19. marta 2016.
Kata, žena Hadži-Tomina / Koštana Borisav Stanković, režija i adaptacija Kokan Mladenović, avgust 2016.
Soka Kirić / Večiti mladoženja po motivima romana Jakova Ignjatovića, režija Darijan Mihajlović, 5. decembra 2016.
Smederevo 1941, režija i tekst Ana Đorđević, 2019.

Ostale uloge

Pas Vera / Jelka kod Ivanovih u režiji Harisa Pašovića
Šarlot Korde / Mara Sad Petera Vajsa u režiji Harisa Pašovića, 7. februar 1984. /Promena/
Ofelija / Hamlet Luisa Bunjuela u režiji Harisa Pašovića, 22. avgust 1984. Tvrđava Lovrijenac, Dubrovnik
Dom Bergmanovih Nenada Prokića
Kako zabaviti gospodina Martina B. Pekića
Radnica, Azra, Milica / M-70, Slobodan pad u šest слика Mirka Stojkovića u režiji Miroslava Benke, Zrenjaninsko pozorište, 22. maj 1998.
Beograd nekad i sad J. S. Popovića u režiji Siniše Kovačevića, Novosadsko pozorište 2007.
Draga Jelena Sergejevna Ljudmile Razumovske u režiji Miloša Jagodića, Narodno pozorište Subotica, 2008.
Kandid Voltera u režiji Aleksandra Popovskog, Jugoslovensko dramsko pozorište, 2008.

Nagrade

Medalja „Jovan Đorđević“:
– Zlatna medalja „Jovan Đorđević”, 2001.

Godišnje nagrade SNP:
– za ulogu Desanke u predstavi Ljubinko i Desanka, 1987.
– za ulogu Agneze u predstavi Dumanske tišine, 1988.
– za ulogu Crkve Ružice u predstavi Bela kafa, 1990.
– za ulogu Sofi u predstavi Ručni rad, 1995.
– za ulogu Gine u predstavi Putujuće pozorište Šopalović, 1996.
– za ulogu Markize de Martej u predstavi Opasne veze, 1997.

Ostale nagrade:
– Nagrada „Večernjih novosti“ za najbolju epizodnu ulogu – Gospava u predstavi Mrešćenje šarana, 1997. na Sterijinom pozorju
– Sterijina nagrada za glumu za ulogu Lole u predstavi Cuba libre I. M. Lalića, 2001.
– Nagrada „Predrag Peđa Tomanović“, za najbolje glumačko ostvarenje u toku 2006. godine, za ulogu Marije Aleksandrovne Moskaljove u predstavi Ujkin san F. M. Dostojevskog
– Nušićeva nagrada za životno delo u Smederevu, nagrada za glumca komičara i njegovo ukupno umetničko delo, dodeljena na završetku festivala 24. pozorišne svečanosti „Nušićevi dani“ 29. aprila 2007. godine.
– Nagrada za najbolju žensku ulogu na Međunarodnom festivalu u Vršcu – predstava Beograd nekad i sad J. S. Popovića
– Nagrada publike na Međunarodnom festivalu u Vršcu – predstava Beograd nekad i sad J. S. Popovića
– Nagrada „Žanka Stokić“ kao jednoj od najistaknutijih glumica srpskog pozorišta, ličnosti koja je obeležila pozorišni i filmski život Srbije svojom stvaralačkom ličnošću i bogatstvom izraza, Narodno pozorište, Večernje novosti i grad Požarevac, 2009.
– Velika nagrada Glumačkih svečanosti „Milivoje Živanović“ u Požarevcu, za naslovnu ulogu u predstavi Draga Jelena Sergejevna Narodnog pozorišta iz Subotice, 2009.
– Nagrada na 67. festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine za najbolju žensku ulogu Lotike u predstavi Na Drini ćuprija, režija i adaptacija K. Mladenović, 2017.


Gordana Đurđević Dimić: Sve radije igram majke

Gordana Đurđević Dimić: Potraga i domaštavanje za svaku novu ulogu

Milovan Filipović, glumac Srpskog narodnog pozorišta, rođen 8. oktobra 1975. u Mokroj Gori, Užice. Glumu u klasi profesora Branka Pleše diplomirao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1997. Dobitnik Nagrade „Predrag Peđa Tomanović“ kao najbolji diplomirani student glume. U stalnom angažmanu u Srpskom narodnom pozorištu od 1. oktobra 1997. Od 5. septembra 2017. obavlja funkciju vršioca dužnosti direktora Drame, a od 1. februara 2018. dužnost direktora Drame. U oktobru 2017, obeležio je 20 godina umetničkog rada ulogom u predstavi Autobiografija B. Nušića (režija P. Štrbac).

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu

– Miško Revizor, N. Gogolja u režiji Vitalija Dvorcina, 1996.
– Vitez Danseni / Opasne veze, Šoderloa de Lakloa i Kristofera Hemptona u režiji Dušana Petrovića, 1998.
– Profesor Pešice, Slavomira Mrožeka u režiji Žanka Tomića, 1998.
– Marko Rob ljubavi, Ivana M. Lalića u režiji Žanka Tomića, 1997.
– Pepo Pepo iliti Pobuna anđela Andora Silađija, u režiji Lasla Babarcija, 1998.
– Luiđi Nemam da platim, neću da platim, Daria Foa u režiji Žanka Tomića, 1998.
– Drugi plemić / Mera za meru, Vilijama Šekspira u režiji Dejana Mijača, 1998.
– Daniluška Maksimov Beli / Pravo na Rusa, Uglješe Šajtinca u režiji Olivere Đorđević, 2001.
– Trajko Oslobođenje Skoplja, Dušana Jovanovića u režiji Žanka Tomića, 2001.
– Oficir Ozne / Mrešćenje šarana, u režiji Egona Savina (od sezone 2002/03. umesto Srđana Timarova)
– Aleksandar /Kome verujete? (PROJEKAT 3), Jelene Đorđević u režiji Darijana Mihajlovića, 2004.
– Brat Tekelija, Petra Grujičića u režiji Dušana Petrovića, 2005.
– Mitar / Džandrljiv muž, Jovana Sterije Popovića u režiji i adaptaciji Radoja Čupića, 2005.
– Sveštenik Ismaj / Čudo u Jabnelu, Borislava Pekića u režiji Milana Belegišanina, 2005.
– Istok The Grateful Alive (PROJEKAT 3), Vesne Radovanović u režiji Miloša Pušića, 2005.
– Pijero Dundo Maroje, Marina Držića u adaptaciji i režiji Radoslava Milenkovića, 2005.
– Benvolio Romeo i Julija, Vilijama Šekspira u režiji Predraga Štrpca, 2005.
– Radnik na pumpi / Nahod Simeon, Milene Marković u režiji Tomija Janežiča, 2006.
– Troil Troil i Kresida, Vilijama Šekspira u režiji Lorans Kalam, koprodukcija Srpskog narodnog pozorišta i Teatra Karuž iz Ženeve, 2006.
– Deo hora / Ja ili neko drugi, Maje Pelević u režiji Kokana Mladenovića, 2007.
– Kleant / Tartif Molijera, u režiji Dušana Petrovića, 2008.
– Tuzenbah / Tri sestre, A. P. Čehova u režiji Radoslava Milenkovića, 2009.
– Alan Ljubavni jadi Vudija Alena, Branka Dimitrijevića, 2009.
– Lucije Timon Atinjanin, V. Šekspira u režiji Gorčina Stojanovića
– Agent Ujež, Branislava Nušića u režiji R. Milenkovića
– Handazalin Zojkin stan, M. Bulgakova u režiji Dejana Mijača
– Šerbulić Rodoljupci, J. S. Popovića u režiji Sonje Vukićević
– Piščević Seobe, M. Crnjanskog u rež. Vide Ognjenović
– Presrećni ljudi / režija Predrag Štrbac
– Erih Priče iz bečke šume, u režiji Ive Milošević
– Trufaldino Sluga dvaju gospodara, K. Goldonija u režiji Borisa Liješevića
– Pera Kalenić Gospođa ministarka Branislava Nušića u režiji Radoslava Milenkovića, 2014.
– Bole Ostavite poruku ili Begunci Vide Ognjenović, prema motivima romana Borislava Čičovačkog, u režiji autorke, 2014.
– Autobiografija Branislava Nušića u režiji Predraga Štrpca, 2014.
– Motl Kamzojl, krojač / Violinista na krovu Džozef Stejn – Džeri Bok u režiji Atile Bereša, 2015.
– Na Drini ćuprija, Ivo Andrić, režija i tekst Kokan Mladenović, 2016.
– Narator / Čarobna frula, V. A. Mocart, režija Ksenija Krnajski, 2016.
– Petar Kirić / Večiti mladoženja po motivima romana Jakova Ignjatovića, režija Darijan Mihajlović, 2016.
– Lale Anika i njena vremena, inspirisano pripovetkama I. Andrića, A. Đorđević, režija: A. Đorđević, 2017.
– Smrdić Rodoljupci, J. S. Popović, režija R. Čupić, 2018.
– Miša Dimitrijević / Svetozar, Milovan Vitezović, režija Jug Radivojević, 2018.
– Smederevo 1941, režija i tekst Ana Đorđević, 2019.
– Trinkulo / Bura, po delu Vilijama Šekspira, režija: Kokan Mladenović, 2020.
– Golmanov strah od penala, Peter Handke, režija: Ana Đorđević, 2021.

Ostale uloge

– Dobin Vašar taštine, Vilijam Tekeri, režija Branko Pleša, Akademsko pozorište Promena, Novi Sad
– Jova Iza božjih leđa, Branislav Nušić, režija Ana Cvijanović-Jajčanin, Akademsko pozorište Promena, Novi Sad
– Rastko Princ Rastko – Monah Sava, Milovan Vitezović, režija Slobodan Šuljagić, Narodno pozorište Užice
– Jovan Despot Stefan, Z. Kostić, režija B. Popović, Narodno pozorište Užice
– Tupoglavi Paklena pomorandža, A. Bardžis, režija Ivan Cerović, 2uplo dno
– Purko Leptirica, Milovan Glišić, režija Ivan Cerović, 2uplo dno
– Bepo / Ribarske svađe, Karlo Goldoni, režija Vladimir Lazić, Šabačko pozorište
– Dejvi Poručnik sa Inišmora, M. Mekdona, režija Žanko Tomić, Trupa Jorik
– Tosica Izbiračica, Kosta Trifković, režija Ratko radivojević, Brod Teatar
– Jazavac Pošto-poto poslanik, Kosta Trifković, režija Ratko Radivojević, Brod Teatar
– Gazda Naš život malen uokviren snom, Đorđe Pisarev, režija Ratko Radivojević, Brod Teatar
– Misha The Pillowman, M. Mekdona, režija Žanko Tomić, Trupa Jorik
– Milovanović Šta možeš u Njujorku kad si mrtav, Đorđe Pisarev, režija Ratko Radivojević
– Više uloga / KNKNPNKN, Žanko Tomić, r. Žanko Tomić, BELEF i trupa Jorik
– Fema Pokondireni Tikvan, Pisarev/Sterija, režija Ratko Radivojević
 David Štrbac / Jazavac pred sudom, P.Kočića u režiji Žanka Tomića, Gradski teatar Novi Sad i Gradsko pozorište Bečej.

– Ljubav, navika, panika, serija, režija Slobodan Šuljagić, produkcija TV Pink
– Vratiće se rode, serija, rež. Goran Gajić, Cobra film
– Kuku Vasa, serija rež. Slobodan Šuljagić, TV Pink.
– Rode u Magli, TV film, rež. Goran Gajić, Cobra film
– Sva ta ravnica, serija, rež. Miroslav Lekić, NS Production
– Montevideo, bog te video, serija, rež. Dragan Bjelogrlić, Cobra film.
– Na slovo na slovo, serija, rež. Darjan Mihailović, RTS
– Kratak čas profesora Arkadija, TV serijal, rež. Vuk Aleksić, Zum media i RTV.
– MEMO, film, režija Miloš Jovanović, Hammer Creative

Nagrade

– 1. nagrada na festivalu besedništva u Sremskoj Mitrovici 1995. godine.
– Dobitnik godišnje nagrade „Predrag Tomanović“ 1999. godine za najboljeg studenta glume Akademije Umetnosti.
– Nagrada „Nikola Milić“ za najbolju epizodnu ulogu na Danima komedije u Jagodini 2005.
– Godišnja nagrada SNP-a 2005. godine za ulogu kuma Mitra u predstavi „Džandrljivi muž“, i Aleksandra u predstavi Kome verujete?
– Godišnja nagrada SNP-a 2013. za ulogu Trufaldina u predstavi Sluga dvaju gospodara
– Godišnja nagrada SNP-a 2015. za ulogu u predstavi Autobiografija u režiji P. Štrpca i ulogu Boleta u predstavi Ostavite poruku ili Begunci u režiji V. Ognjenović


Ambiciozni planovi Srpskog narodnog pozorišta

Intervju: Milovan Filipović, v. d. direktora drame Srpskog narodnog pozorišta

Rođen u Beogradu.

Na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, Odsek gluma, diplomirao predstavom „Pešice“ S. Mrožeka, u klasi profesora Radeta Markovića.

Na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu diplomirao na smeru Mašinske konstrukcije i mehanizacija s temom „Dinamička opterećenja konusnih drobilica i delova“ kod profesora Dr Srđana Bošnjaka (1998).

Osnivač i direktor pozorišne trupe „2uplo dno“ do kraja pozorišne sezone 2006/07.

Stalni član Drame Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu

– Revizor, N. Gogolj, režija Vitalij Dvorcin, 1996.
– Mrešćenje šarana, A. Popović, režija Egon Savin, 1996.
– Opasne veze, Šoderlo de la Klo, režija Dušan Petrović, 1997.
– Laki Komad, Nebojša Romčevic, režija Egon Savin, 1997.
– Pešice, Slavomir Mrožek, režija Žanko Tomić, 1998.
– Vere i Zavere, Aleksandar Tišma, režija Dušan Petrović, 1998.
– Galeb, A. P. Čehov, režija Žanko Tomić, 2000.
– Pravo na Rusa, U. Šajtinac, režija Olivera Đorđević, 2001.
– Oslobođenje Skoplja, D. Jovanović, režija Žanko Tomić, 2001.
– San letnje noći, V. Šekspir, režija Kokan Mladenović, 2003.
– Tekelija, Petar Grujičić, režija Dušan Petrović, 2004.
– Čudo u Jabnelu, B. Pekić, režija Milan Belegišanin, 2005.
– Poljubi sjaj ugaslih zvezda, D. Stanković, režija Marin Malešević, 2005.
– Dundo Maroje, M. Držić, režija Radoslav Milenković, 2005.
– Džandrljivi muž, J. S. Popović, režija Radoje Čupić, 2005.
– Romeo i Julija, V. Šekspir, režija Predrag Štrbac, 2006.
– Troil i Kresida, V. Šekspir, režija L. Kalam, SNP Novi sad – Theatre de Carouge – CIE03 Ženeva, 2006.
– Ja ili neko drugi, M. Pelević, režija Kokan Mladenović, SNP Novi Sad, 2007.
– Tri sestre, A. P. Čehov, režija Radoslav Milenković, 2009.
– Rodoljupci Jovana Sterije Popovića u režiji Sonje Vukićević, 2011.
– Seobe Miloša Crnjanskog u režiji Vide Ognjenović, 2011.
– Priče iz Bečke šume Edena fon Horvata u režiji Ive Milošević, 2012.
– Gospođa ministarka Branislava Nušića u režiji Radoslava Milenkovića, 2014.
– Mizantrop Ž. B. P. Molijera u režiji Ive Milošević, 2014.
– Violinista na krovu Džozef Stejn – Džeri Bok u režiji Atile Bereša, 2015.
– Duh koji hoda (Prometejev put) Dejana Dukovskog u režiji Aleksandra Popovskog, 2015.
– Hamlet Vilijama Šekspira u režiji Nikole Zavišića, 2016.
– FBI-dosije Tesla, tekst, režija i muzika Nele Karajlić, 2016.
– Laža i paralaža, J. S. Popović, režija S. Branković, 2018.
– Ženidba, N. V. Gogolj, režija Milan Karadžić, 2018.
– Dopler, Erlend Lu, režija Aleksandar Popovski, 2018.
– Tartif (Komično u klasičnom), autorski projekat Igora Vuka Torbice, 2019.

Ostale uloge

– Play Ionesco Ežen Jonesko, režija Saša Volić, Pozorište Susret, Beograd
– Kapetan Džon Piplfoks, Duško Radović, režija Saša Volić, Pozorište Susret, Beograd
– Galileo, Berthold Breht, režija Boško Đorđević, Scena Crnjanski, Beograd
– Tunel, P. Lagerkvist, režija N. Petronje, Akademsko pozorište „Promena“, Novi Sad
– Kraljevski festival, režija Boško Đorđević, Scena Crnjanski, Beograd
– Sanduci, LJ. Razumovska, režija Boško Đorđević, Atelje 212, Beograd
– Zoo priča, Edvard Olbi, režija Nikola Vukčević, 2uplo dno
– Ranjeni orao, Mir-Jam, režija Ivan Cerović, 2uplo dno
– Zločin i kazna, F.M. Dostojevski, režija Ivan Cerović, 2uplo dno
– Bez pogovora, Harold Pinter, režija Goran Vukelić, Akademsko pozorište „Promena“, Novi Sad
– Dobri ljudi, a nisu uspeli sebe da izvedu na pravi put, Danil Harms i Aleksandar Vvedenski, režija Boško Đorđević, Narodno pozorište, Beograd
– Paklena pomorandža, A. Bardžis, režija Ivan Cerović, 2uplo dno
– Dies Irae, Ž. Mirčevska, režija Ljuboslav Majera, Portal teatar
– Leptirica, Milovan Glišic, režija Ivan Cerović, 2uplo dno
– Poručnik sa Inišmora, M. Mekdona, režija Žanko Tomić, Trupa Jorik
– The Pillowman, M. Mekdona, režija Žanko Tomić, Trupa Jorik
– KNKNPNKN po Leksikonu JU mitologije, Žanko Tomić (YORICK, BELEF, Pozorište mladih)

Uloge u filmovima

Nož, režija Miroslav Lekić, produkcija Monte Royal Pictures
Mathilde, režija Nina Mimica, produkcija E.T. Fiction & Film 87
Memo, režija Miloš Jovanović, produkcija Hammer Creative
E ridendo l’uccise, režija Florestano Vancini, produkcija Italgest & Film 87
Optimisti, režija Goran Paskaljević, produkcija Zepter International
Kao rani mraz, režija Đorđe Balašević, produkcija Salayka 2008.
Il Scandalo della Banca Romana, RAI 1, režija Stefano Reali, produkcija Alessandro Jacchia, 2009.
Paura di amare, režija Vincenzo Terracciano, 2009.
Roadkill, režija John Stockwell, 2009.

Televizija

Ajmo svi u novo, režija Jan Makan, serija, RTVNS
Znam da znam, kviz, RTS
Ulica Lipa, režija Miroslav Lekić, serija, RTS
Šesto čulo (serija), režija Nebojša Radosavljević-Čupko, RTV Pink, 2009.

Režije

Zvanično otvaranje 46. Sterijinog pozorja
Zvanično otvaranje 59. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu
Zvanično otvaranje i zatvaranje Filmskog festivala Srbije 2009.
Performansi Theatre Garage Party I, II i III


EKSKLUZIVNO Milorad Kapor – Hercegovac koji je holivudske glumce naučio da kliču SRBIJA!

Završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Radeta Markovića.

Od 1997. godine, stipendista Srpskog narodnog pozorišta, a od 2007. stalni član Drame SNP-a.

Jedan od osnivača nezavizne pozorišne trupe „Teatar iza“, u kojoj glumi i režira i piše dečje tekstove (Lud od ljubavi, Mušica, niz dečijih predstava). Radio dve godine kao voditelj jutarnjeg programa Radio-televizije Vojvodine.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu

– Superius / Pešice Slavomira Mrožeka, diplomska predstava, 1998.
– Klaudio / Mera za meru V. Šekspira u režiji Dejana Mijača, 1998.
– Bora / Pravo na Rusa Uglješe Šajtinca u režiji Olivere Đorđević, 2001.
 Antonio / Torkvato Taso J. V. Getea u režiji Dušana Petrovića, 2001.
– Cuja Dudvić / Ravangrad Đorđa Lebovića u režiji Dejana Mijača, 2002.
– Kazanova (alternacija sa Sergejom Trifunovićem) / Kazanova Dejvida Grejga u režiji Đurđe Tešić, 2002.
– Pijanac / Venčanje Vitolda Gombroviča u režiji Marka Kaćanskog, 2003.
– Mihajlo / Život u grobu Ljubinke Stojanović u režiji Srđana Radakovića, 2005.
– Merkucio / Romeo i Julija V. Šekspira u režiji Predraga Štrpca, 2005.
– Eneja / Troil i Kresida V. Šekspira u režiji Lorans Kalam, 2006.
– LJvov (umesto Aleksandra Bogdanovića) / Ivanov A. P. Čehova u režiji Predraga Štrpca, 2007.
– Zatvorenik / Policija ili Čemu sve ovo Slavomira Mrožeka u režiji Petra Jovanovića, 2008.
– Ka Kao da Branka Dimitrijevića u režiji Predraga Štrpca, 2009.
– Dragan Barbelo, o psima i deci Biljane Srbljanović u režiji Predraga Štrpca, 30. april 2010.
– Miša / Dobar dečak / Hyvä boy Milana Markovića u režiji Predraga Štrpca, 2011.
– Meandžić / Seobe Miloša Crnjanskog u režiji Vide Ognjenović, 2011.
– Presrećni ljudi Predraga Štrpca u režiji Predraga Štrpca, 2012.
– Irodijadin paž / Saloma Oskara Vajlda u režiji Predraga Štrpca, 2012.
– Miki / Ostavite poruku ili Begunci Vide Ognjenović, prema motivima romana B. Čičovačkog, u režiji autorke, 2014.
– Autobiografija Branislava Nušića u režiji Predraga Štrpca, 2014.
– Klitandar Mizantrop Ž. B. P. Molijera u režiji Ive Milošević, 2014.
– Stefan / Vatrena ćelija, prema motivima drame A. Kamija Pravednici, u režiji Marka Torlakovića, 2015.
– Perčik, student / Violinista na krovu Džozef Stejn – Džeri Bok u režiji Atile Bereša, 2015.
– Veseli Šine ili Bog nas pogledao Milene Marković u režiji Dušana Mamule, 2015.
– Laert Hamlet Vilijama Šekspira, režija Nikola Zavišić, 2016.
– Ruski špijun / FBI-dosije Tesla, tekst, režija i muzika Nele Karajlić, 2016.
– Aleksa Laža i paralaža, J. S. Popović, režija S. Branković, 2018.
– Ilustrovana enciklopedija nestajanja, Božidar Knežević, režija Zoltan Puškaš, 2018.
– Tata Moćni rendžeri ne plaču, Tijana Grumić, režija Tijana Vasić, 2018.
– Jaša Tomić / Svetozar, Milovan Vitezović, režija Jug Radivojević, 2018.
– Travnička hronika, Ivo Andrić, režija i dramatizacija: Nikita Milivojević, 2019.
– Jovanča na putu oko sveta, prema delu Branislava Nušića, režija Zoltan Puškaš, 2020.
– Uroš Babović / Deobe, Dobrica Ćosić, režija Jug Radivojević, 2021.
– Osamnaest mačaka i limar Herman Brum, Miloš Nikolić, režija Ivan Cerović, 2021.

Ostale uloge

– Monodrama Stradija Radoja Domanovića, u režiji Nemanje Petronjea i Nebojše Savića, SDUV, 2000.
– Toni Đardino / Čovek zvani Če Božidara Kneževića u režiji Ivana Cerovića, Pozorište mladih, 2008.

 Ajmo svi u novo, serija TV Novi Sad
– Kao rani mraz, film Đorđa Balaševića

Nagrade

– Dobitnik Sterijine nagrade za najbolju epizodnu ulogu za lik Cuje Dudvića u predstavi Ravangrad u režiji Dejana Mijača.
– Godišnja nagrada SNP-a za ulogu Alekse, odnosno Barona Golića, u predstavi Laža i paralaža, 2018.


http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:147616-Lala-a-iz-Valjeva

Lidija Stevanović rođena je u Barajevu 1958. Završila je Gimnaziju „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu. Diplomirala je glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi profesora Branka Pleše 1980. godine. Radila je u Narodnom pozorištu u Somboru (1985), KPGT u Subotici (1987, 1988), Pozorištu „Duško Radović“ u Beogradu (1989). U stalnom je angažmanu u Srpskom narodnom pozorištu od sezone 1989/90. Lidija Stevanović je prvakinja Drame Srpskog narodnog pozorišta.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu
  • Mladići i devojke – Protekcija B. Nušića u režiji Dimitra Stankoskog, 1984.
  • Dona Elvira (zamena) – Don Žuan Molijera u režiji Ljubiše Georgievskog, 1984.
  • Asistentkinja – Veliko i malo B. Štrausa u režiji M. Jevtića, 1985.
  • Hor Vranjanki – Koštana-San-Krik B. Stanković – M. Erceg u režiji Mire Erceg, 1986.
  • Mlada Engleskinja – Roman o Londonu M. Crnjanski u dramatizaciji P. Marjanovića i u režiji Steve Žigona, 1987.
  • Felisina majka – Klopka T. Ruževiča u režiji Nevene Janać, 1988.
  • Golubice – Druga vrata levo A. Popovića u režiji Suade Kapić, 1989.
  • Kozoder – Kozoder u akciji J. J. Zmaja-R. Radivojevića u režiji Ratka Radivojevića, 1990.
  • Britanija – Kralj Lir V. Šekspira u režiji Ljubiše Ristića, 1990.
  • Sh’ma (Slušaj) koreodrama Suki Džo u koreografiji i režiji autora, 1990.
  • Majka – Smrt na Kuzman Kapidan G. Prličeva u režiji Saše Milenkovskog, 1990.
  • Žena – Patnje gospodina Mokinpota P. Vajsa u režiji Radoslava Milenkovića, 1991.
  • Fileta – Među javom i med’snom Laze Kostića/Petra Marjanovića, 1991.
  • Jelica – Laža i paralaža Jovan Sterija Popović u režiji Egona Savina, 1991.
  • Ruža – Nega mrtvaca Aleksandar Popovića u režiji Radmile Vojvodić, 1992.
  • Katica – Kir Janja Jovan Sterije Popovića u režiji Ljuboslava Majere, 1992.
  • Sudija – Crna hronika Svetislav Basara u režiji Dušana Petrovića, 1994.
  • Džozi Hogan – Mesečina za nesrećne J. O’ Nila u režiji Vide Ognjenović, 1995.
  • Jelisaveta Protić – Putujuće pozorište Šopalović LJ. Simović u režiji Egona Savina, 1995.
  • Ina – Murlin Murlo Nikolaja Koljade u režiji Radoslava Milenkovića, 1996.
  • Bosa Katanić, profesorka – Mrešćenje šarana A. Popovića u režiji Egona Savina, 1996.
  • Popadija Persa – Pop Ćira i pop Spira S. Sremca, u adaptaciji Radoslava Milenkovića i u režiji Milana Karadžića, 1997.
  • Tetka Dara – Laki komad N. Romčevića u režiji Egona Savina, 1997.
  • G-đa Karanfil – Pepo iliti Pobuna anđela Andora Silađija u režiji Lasla Babarcija, 1998.
  • Marijana – Mera za meru Vilijama Šekspira u režiji Dejana Mijača, 1998.
  • Larina – Evgenije Onjegin A. S. Puškina u režiji i adaptaciji Branka Pleše, 2000.
  • Simka – Ožalošćena porodica B. Nušića u režiji Dejana Mijača, 2000.
  • Lenka, mati – Pravo na Rusa U. Šajtinca u režiji Olivere Đorđević, 2001.
  • Ančica – Pokondirena tikva J. Sterije Popovića u režiji Ksenije Krnajski, 2004.
  • Danica Čvorović – Balkanski špijun D. Kovačevića u režiji Vlade Lazića, 2004.
  • Dadilja – Romeo i Julija V. Šekspira u režiji Predraga Štrpca, 2005.
  • Marija – Nesporazum Albera Kamija u režiji Radoslava Milenkovića, 2007.
  • Spasićka – UJEŽ, Branislav Nušić, režija Radoslav Milenković, 2010.
  • Baka – Priče iz Bečke šume Edena fon Horvata u režiji Ive Milošević, 2012.
  • Presrećni ljudi – Predraga Štrpca u režiji Predraga Štrpca, 2012.
  • Marija – Bogojavljenska noć V. Šekspira u režiji Egona Savina, 2013.
  • Živka, ministarka – Gospođa ministarka Branislava Nušića u režiji Radoslava Milenkovića, 2014.
  • Požar. Laundž / Kontrast ili Tamo gde smo ostali M. Knežević i M. Miljkovića, u režiji Mie Knežević, 2016.
  • Sokolovićka / Večiti mladoženja po motivima romana Jakova Ignjatovića, režija Darijan Mihajlović, 2016.
  • Hepi end (projekat Egzodus) / B. Knežević, režija P. Štrbac, 2018.
  • Ana Patnem / Veštice iz Salema, Artur Miler, režija i adaptacija Nikita Milivojević, 2018.
Ostale uloge
  • Pacijent – Mara/Sad Petera Vajsa u režiji Harisa Pašovića, 1984.
  • Kuma među kumovima Zvezdane Šarić u režiji Zorana Šarića, Teatarska grupa „Rapsod“ – Amfiteatar SPC „Vojvodina“, 1985.
  • Krvoskok Antoana Artoa u režiji Harisa Pašovića, 1987.
  • Marketa – Nepodnošljivo lako (Largo desolato) Vaclava Havela u režiji Egona Savina, 1989.
  • Šila Maat – Ruža vetrova Nenada Fišera u režiji Harisa Pašovića, 1990. (Lenjingrad)
  • Neda – Kuzman vitez G. Prličeva u režiji Saše Milenkovskog, 1990.
  • Rani jadi D. Kiša u režiji Saše Milenkovskog, 1991.
  • Missa in a-minor D. Kiša-LJ. Ristića u režiji Ljubiše Ristića, 1991.
  • Braća blizanci (Menehmi) T. M. Plauta u režiji Ratka Radivojevića, Štrand fest 1992.
  • Ledi Makbet – Makbet V. Šekspira u režiji Milana Belegišanina, 1992.
  • Majka – Jelisaveta Bam Danila Harmsa u režiji Radoja Čupića, 2001.
  • Jelica – Ljubavno pismo Koste Trifkovića u režiji R. Radivojevića
  • Gurmiška – Šuma Nikolaja Ostrovskog u režiji Radoslava Milenkovića, 2003.
  • Džemila – Faust Getea-Marloa-Pašovića u režiji Harisa Pašovića, 2006.
  • Zamenica direktorice – Klasni neprijatelj Nejdžela Vilijamsa u režiji Harisa Pašovića, 2008.
  • Majka – Faust režija Haris Pašović
  • Ko se boji Virdžinije Vulf Edvard Olbi, režija Zlatan Dorić (uloga Marte)
  • Kovači Miloš Nikolić, režija Lidija Stevanović (uloga Lujze)
  • Nastasja Filipovna Fjodor Dostojevski, režija Lidija Stevanović
Film i televizija
  • Marko Kaćanski Mice (Miševi) Independent film center&Minotaur production
  • Miloš Pušić Odumiranje
  • Goran Paskaljević Optimisti, 2006.
  • Želimir Žilnik Bruklin – Gusinje, 1999.
  • Želimir Žilnik Marble Ass, 1994
  • Želimir Žilnik Tako se kalio čelik, 1988
  • Vruće plate, TV serija
  • Boro Drašković Život je lep, 1985
  • Vesna Ljubić Poslednji skretničar, 1986
  • Zoltan Bičkai Kukac
Nagrade
  • Godišnja nagrada SNP 1992. za ulogu Jelice u predstavi Laža i paralaža
  • Sterijina nagrada za glumačko ostvarenje na 37. Sterijinom pozorju za ulogu Jelice u predstavi Laža i paralaža
  • Nagrada na Festivalu prvog izvođenja u Paraćinu (PIP) 1992. za ulogu Jelice u predstavi Laža i paralaža
  • Nagrada „Zoran Radmilović“ u nagrada TV novosti i grada Zaječara za glumačku bravuru za ulogu Katice u predstavi Kir Janja na Sterijinom pozorju 1993.
  • Nagrada za ulogu Katice u predstavi Kir Janja na Susretu vojvođanskih pozorišta 1993.
  • Godišnja nagrada SNP 1993. za ulogu Katice u predstavi Kir Janja
  • Nagrada na Susretu vojvođanskih pozorišta 1996. za ulogu Ine u predstavi Murlin Murlo
  • Nagrada za glavnu žensku ulogu na Festivalu PPV za ulogu u predstavi Šuma 2004.
  • Nagrada „Zoranov brk“ za bravuroznu ulogu Živke u predstavi Gospođa ministarka B. Nušića, režija R. Milenković, 2014.

Sofija (Sonja) Josić Stipić, rođena je u Apatinu, 30. novembra 1946. Gimnaziju završila u Novom Sadu 1965, a Dramski studio pri Srpskom narodnom pozorištu 1968. godine. U SNP-u je od 1. septembra 1970.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu
  • Kao učenica debitovala u predstavi Čovek, životinja i vrlina 1961.
  • Ani / Anatolove ljubavi Artura Šniclera u režiji Stevana Štukelje, 5. decembar 1967.
  • Lepotica / Gospođa Bovari G. Flobera-Batija u režiji Bore Hanauske, 16. decembar 1967.
  • Devojke, Momci, Kelnerice, Hipici / Viktorija Đorđa Lebovića u režiji Dimitrija Đurkovića, 1. mart 1968.
  • Kornelija / Novac je u banci Kurta Flatova u režiji Voje Soldatovića, 15. decembar 1970.
  • Tereza / Kad naiđu deca Andrea Rusena u režiji Velimira Životića, 12. mart 1971.
  • Kaplar i car Bogdana Čiplića u režiji Dimitrija Đurkovića, 25. maj 1971.
  • Otkrovica Pervaja / Jevlenija i pozorja P. Marjanovića u režiji B. Đorđevića, novembar 1971.
  • Marija / Laža i paralaža J. Sterije Popovića u režiji Radoslava Lazića, 14. decembra 1971.
  • Ženski razgovori Dušana Radovića u režiji Vladimira Putnika, 28. oktobar 1972.
  • Tuga i opomena B. Radičevića u režiji Dejana Mijača, 28. oktobar 1972.
  • Lisjen Homenides / Buba u uhu Žorža Fejdoa u režiji Slavenka Saletovića, 20. oktobar 1973.
  • Devojka / Frojlajn Ana Vesne Janković u režiji Slavenka Saletovića, 18. decembra 1973.
  • Klara Dr Branislava Nušića u režiji Želimira Oreškovića, 1. mart 1974.
  • Anais / Slamni šešir Ežena Labiša u režiji Olivera Viktorovića, 17. januar 1975.
  • Lučija Hrisanide Opšti interes Aurela Barange u režiji Velimira Životića, 18. maj 1975.
  • Hasanaginica / Hasanaginica Ljubomira Simovića u režiji Bogdana Ruškuca, 17. januara 1976.
  • Kabare igrač i radnik / Gastarbajter opera Želimira Žilnika i Predraga Vraneševića u režiji Želimira Žilnika, 24. januar 1977.
  • Jagoda, Jela, Praunuka Graničara Žuržinog / Sakuljani, a o kapitalu Zorana Petrovića u režiji Dragana Jovića, 9. novembra 1977.
  • Melanija / Pop Ćira i pop Spira Stevana Sremca u režiji Dejana Miladinovića, 3. april 1978.
  • Marija Karolina / Subota, nedelja, ponedeljak Eduarda de Filipa u režiji Bogdana Jerkovića, 19. februara 1979.
  • Ivanka Nikadinoska / Paskvelija Živka Činga u režiji Ljubiše georgievskog, 14. septembar 1979.
  • Galina / Lov na divlje patke A. V. Vampilova u režiji Steve Žigona, 8. februar 1980.
  • (za tu ulogu dobila je Nagradu Udruženja dramskih umetnika Srbije)
  • Glas kojim govori vatra Đure Papharija u režiji Bože Jajčanina, 3. jun 1981.
  • Amelija / Dom Bernarde Albe Federika Garsije Lorke u režiji Dejana Mijača, 7. novembar 1981.
  • Velinka Milošev / Svetislav i Mileva Miloša Nikolića u režiji Voje Soldatovića, 14. mart 1983.
  • Persida Protekcija Branislava Nušića u režiji D. Stankoskog, 27. mart 1984.
  • Gospođa Pigot Xons / Vladajuća klasa Pitera Barnsa u režiji Petra Barnsa, 7. maj 1985.
  • Pjereta / Klopka za osam bespomoćnih žena Roberta Toma u režiji Jakova Sedlara, 8. novembar 1985.
  • Heli / Bilbao bal Bertolta Brehta u režiji Zorana Tasića, 7. maj 1985.
  • Vila, Sor Goze / Dumanske tišine Slobodana Šnajdera u režiji Mire Erceg, 10. oktobar 1987.
  • Katarina Luda igra Leva Birinskog u režiji Vide Ognjenović, 23. decembar 1988.
  • Kolo srpskih sestara / Novi Sad il’ nikad Duška M. Petrovića u režiji Radoslava Dorića, 22. jun 1989.
  • Soda voda / Druga vrata levo Aleksandra Popovića u režiji Suade Kapić, 18. novembar 1989.
  • Britanija / Kralj Lir Vilijama Šekspira u režiji Ljubiše Ristića, 29. mart 1990.
  • Kozoder / Kozoder u akciji Ratka Radivojevića (po J. J. Zmaju) u režiji Ratka Radivojevića, 13. januar 1990.
  • Igumanija / Preobraćenje bludnice Taide u režiji Saše Malešević, 25. jun 1990.
  • Jelena Todorović Očevi i oci Slobodana Selenića, dramatizaciji Petra Marjanovića i u režiji Slavenka Saletovića, 19. april 1991.
  • Golde / Violinista na krovu X. Stejna – X. Boka u režiji Voje Soldatovića, oktobar 1992. (za tu ulogu nagrađena je Godišnjom nagradom, povodoma Dana SNP 1993)
  • Treća gospođa / Kad bi Sombor bio Holivud Radoslava Dorića u režiji autora, 28. januar 1993.
  • Tetka Daca / Gospođa ministarka Branislava Nušića u režiji Branka Popovića, 10. decembar 1993.
  • Zubarka / Zubi Aleksandra Novakovića u režiji Predraga Štrpca premijerno je izvedena na kamernoj sceni 5. marta 2004.
  • Majka / Tekelija Petra Grujičića u režiji Dušana Petrovića, 2004.
Nagrade
  • Nagrada Udruženja dramskih umetnika Srbije 1976. za ulogu Hasanaginice u predstavi Hasanaginica LJ. Simovića
  • Glumačka nagrada na Susretu vojvođanskih pozorišta (Novi Sad) 1981. za ulogu Galine u predstavi Lov na divlje patke Aleksandra Vampilova
  • Godišnja nagrada za ulogu Golde u mjuziklu Violinista na krovu X. Boka – X. Stejna 1993.

Miodrag Petrović, rođen 12. avgusta 1954. u Loćiki (Jagodina). Završio je glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1978. u klasi Milenka Maričića. U Srpskom narodnom pozorištu zaposlen od 1. septembra 1978. do 26. aprila 1980. i od 30. marta 1981. do danas. Od 6. septembra 2002. bio je upravnik SNP-a i ovu funkciju je obavljao do 17. septembra 2003. Obavljao je funkciju vršioca dužnosti direktora Drame SNP-a od novembra 2016. do septembra 2017.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu
  • Imotski kadija – Hasanaginica LJ. Simovića u režiji Bogdana Ruškuca, 1976.
  • Zare – Ujež B. Nušića u režiji Dejana Mijača, 1976.
  • Stamli – Smrt trgovačkog putnika A. Milera u režiji D. Đurkovića, 1977.
  • Neprijatelj naroda H. Ibsena u režiji Ž. Oreškovića, 1978.
  • Svetislav – Dok crvena jesen drumovima hoda Z. Šarić u režiji Dejana Miladinovića, 1978.
  • Taksista – Kome otkucava časovnik O. Zahradnik u režiji Tibora Rakovskog, 1979.
  • Spiro Donev – Paskvelija Ž. Činga u režiji Ljubiše Georgievskog, 1979.
  • Glas kojim govori vatra grupe autora u režiji Bože Jajčanina, 1981.
  • Sven – Češalj F. Hadžića u režiji Voje Soldatovića, 1981.
  • Hajd’ u park, kabare M. Bećkovića, M. Vitezovića, N. Petrovića u režiji Nikole Petrovića, 1982.
  • Čovek je čovek B. Brehta u režiji Milenka Maričića, 1984.
  • Vilmer – Prijatelji A. Strindberga u režiji Atile Andrašija, 1985.
  • GiJozef K – Striptiz S. Mrožeka u režiji Radoslava Milenkovića, 1985.
  • Mile – Sveti Georgije ubiva aždahu D. Kovačevića u režiji Egona Savina, 1986.
  • Život provincijskih plejboja posle II svetskog rata D. Jovanovića u režiji Branislava Mićunovića, 1987.
  • Barlov  Roman o Londonu M. Crnjanskog u režiji Steve Žigona, 1987.
  • Gregori Stariji – Tri čekića (o srpu da i ne govorimo) D. Leskovar u režiji Egona Savina, 1988.
  • Lenski, Anarhist – Luda igra L. Birinskog u režiji Vide Ognjenović, 1988.
  • Banović Strahinja – Banović Strahinja B. Mihajlovića Mihiza, 1991.
  • Laza Kostić – Među javom i med` snom L. Kostića – P. Marjanovića u režiji Radoslava Milenovića, 1991.
  • PopovićAdvokat – Očevi i oci S. Selenića u režiji Slavenka Saletovića, 1991.
  • Prvi pandur – Vođa R. Domanovića u režiji Radoslava Milenkovića, 1992.
  • Kir Fima – Kir Janja J.S. Popovića u režiji Ljuboslava Majere, 1992.
  • A prah, sve je prah M. Crnjanskog – Tome Kneževića u režiji Tome Kneževića, 1993.
  • Luka, lakej Popove – Posle pola veka / A. P. Čehov: Jubilej/Medved/Prosidba u režiji Ljuboslava Majere, 1993.
  • Vilotijević – Čudo u Šarganu LJ. Simovića u režiji Egona Savina, 1993.
  • Advokat  Crna hronika S. Basare u režiji Dušana Petrovića, 1994.
  • Svetozar Miletić – Srpska Atina R. Dorića u režiji autora, 1994.
  • Mića – Sumnjivo lice B. Nušića u režiji Dejana Mijača, 1994.
  • Džems Tiron Mlađi – Mesečina za nesrećne Judžina O’ Nila u režiji Vide Ognjenović, 1995.
  • Luka Lukič Hlopov – Revizor N. V. Gogolja u režiji Vitalija Dvorcina, 1996.
  • Knez – Evgenije Onjegin A. S. Puškina u režiji i adaptaciji Branka Pleše, 2000.
  • Kosta – Pravo na Rusa Uglješe Šajtinca u režiji Olivere Đorđević, 2001.
  • Poručnik – Zubi Aleksandra Novakovića u režiji Predraga Štrpca, 2004.
  • Gospodin Mihajlović – Je li bilo kneževe večere Vide Ognjenović, 2008.
  • Drugi senator – Timon Atinjanin Vilijama Šekspira u režiji Gorčina Stojanovića, 2010.
  • Milan – Urnebesna tragedija Dušana Kovačevića u režiji Maje Grgić, 2011.
  • General Ivan Ivanovič KostjurinFeldmaršal Engelshofen – Seobe Miloša Crnjanskog u režiji Vide Ognjenović, 2011.
  • Pero – Ostavite poruku ili Begunci Vide Ognjenović, prema motivima romana Borislava Čičovačkog, u režiji autorke, 2014.
  • Bernard Šo – Dragi moj lažljivče Džeroma Kiltija u režiji Tibora Vajde, 2014.
  • Požar. Laundž – Kontrast ili Tamo gde smo ostali M. Knežević i M. Miljkovića, u režiji Mie Knežević, 2016.
  • Dr Bek / Svetozar, Milovan Vitezović, režija Jug Radivojević, 2018.
  • Tesla izumetnik, tekst i režija Nebojša Bradić, 2021.

Ostale uloge

  • Na pužini režija Milan Pletel, Kulturni centar, 1978.
  • Groblje automobila – M. Ojdanić, 1978
  • Ko se boji Virdžinije Vulf, režija Bogdana Ruškuca, 1978.
  • Emigranti S. Mrožeka u režiji Branislava Svilokosa, 1978.
  • Kako zbrinuti muškarce, M. Ojdanić, „Dvorište“, 1978.
  • Rat u spavaćoj sobi P. Kohouta u režiji Radoslava Milenkovića, 1991, Udruženje dramskih umetnika Vojvodine
  • Poslednji dan, M. Petrović/Pekić (monodrama)
  • Grobnica za Borisa Davidoviča Danila Kiša u režiji M. Belegišanina, 2000, Savez dramskih umetnika Vojvodine, Pozorišna trupa „Ogled“
  • Paklena pomorandža Entonija Bardžisa u režiji Ivana Cerovića, Trupa „Duplo dno“, 2001.
  • Gospodin Robert Bert, opera Posljednji ljetni cvijet Zorana Juranića, 2013.
Režije
  • Gospodar Sjena Dubravka Jelačića Bužimskog, Savez dramskih umetnika Vojvodine, 1. maj 2006.
Nagrade
  • Zlatna medalja „Jovan Đorđević“, 2020.
  • Nagrada na Susretu vojvođanskih pozorišta u Zrenjaninu 1985. za ulogu u Striptizu.
  • Godišnja nagrada SNP-a za ulogu Miće u predstavi Sumnjivo lice; B. Nušića u režiji Dejana Mijača, 1995.
  • Godišnja nagrada SNP-a za uloge u predstavama: Urnebesna tragedija D. Kovačevića u režiji Maje Grgić i Seobe M. Crnjanskog u dramatizaciji i režiji Vide Ognjenović, 2012.
  • Zlatna značka Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za 2015. godinu
  • Nagrada „Maska Laze Telečkog“ („Dani Laze Telečkog“, Kumane), 2019

Rođen 31. jula 1959. u Beogradu. Završio Elektrotehničku školu u Beogradu 1979. Završio glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1985. U stalnom angažmanu u Srpskom narodnom pozorištu od 1985. godine. Redovni je profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Predsednik je Saveza dramskih umetnika Vojvodine.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu
  • Momak kod ministra / Protekcija B. Nušića u režiji Dimitra Stankoskog, 1984.
  • Ciganin svirač / Koštana-San-Krik B. Stankovića u režiji M. Erceg, 1986.
  • Frane, Hiparin / Arheološka iskapanja kod sela Dilj I. Brešana u režiji LJ. Georgievskog, 1986.
  • Gospodin II/Sveštenik / Striptiz S. Mrožeka u režiji Radoslava Milenkovića, 1985.
  • Pjer Don Žuan Molijera u režiji Ljubiše Georgievskog, 1987.
  • Mile Vuković / Sveti Georgije ubiva aždahu Dušana Kovačevića u režiji Egona Savina, 1987.
  • Gavrilo Vuković / Sveti Georgije ubiva aždahu Dušana Kovačevića u režiji Egona Savina, 1996.
  • Drug Špiro / Gospoda i drugovi Fadila Hadžića u režiji Ž. Oreškovića, 1987.
  • Savica Svetislav i Mileva M. Nikolića u režiji Voje Soldatovića, 1987.
  • Mršavko Vesele žene i Falstafove scene V. Šekspira u režiji Branka Pleše, 1989.
  • Dr Dorn / Galeb A.P.Čehova u režiji Bore Draškovića i Nikite Milivojevića, 1988.
  • Glumac Novi Sad il’ nikad Duška M. Petrovića u režiji Radoslava Dorića, 1989.
  • Davidov Luda igra Leva Birinskog u režiji Vide Ognjenović, 1989.
  • Redijon Magarac Ž. Fejdoa u režiji Ž. Oreškovića, 1989.
  • Zvoncov Jegor Buličov M. Gorkog u režiji Dušana Jovanovića, 1989.
  • Jablan Druga vrata levo Aleksandra Popovića u režiji Suade Kapić, 1989.
  • Edgar Kralj Lir V. Šekspira u režiji Ljubiše Ristića, 1990.
  • Kozoder Kozoder u akciji J. Jovanovića Zmaja-Ratka Radivojevića u režiji Ratka Radi­vo­je­vi­ća, 1990.
  • Službenik Staza divljači F. K. Kreca u režiji Ivane Vujić, 1990.
  • Slepac Preobraćenje bludnice Taide u režiji Saše Malešević, 1989.
  • Almirante od Kastilje / Karlo Drugi omađijani P. Barnsa u režiji Gorana Vukčevića, 1989.
  • Alfre Drajfus / U potrazi za izgubljenim vremenom M. Prusta u režiji i koreografiji Nade Kokotović, 1989.
  • Deli Jovan / Bela kafa A. Popovića u režiji Branka Pleše, 1990.
  • Najava / Laza Kostić – Među javom i med’ snom P. Marjanovića u režiji Radoslava Mile­nko­vića, 1991.
  • Sin Staklena menažerija Tenesija Vilijamsa u režiji Bogdana Ruškuca, 1991.
  • Vilhelm Rendeštajm / Kad bi Sombor bio Holivud R. Dorića u režiji Radoslava Dorića, 1993.
  • Miša Dimitrijević Srpska Atina R. Dorića u režiji Radoslava Dorića, 1994.
  • Šipučin Andrej Andrejevič / Posle pola veka A.P. Čehov: Prosidba+Medved+Jubilej, 1993.
  • Sandor / Crna hronika Svetislava Basare u režiji Dušana Petrovića, 1994.
  • Ivan Kuzmič Špekin / Revizor N. V. Gogolja u režiji Vitalija Dvorcina, 1996.
  • Heraro Eskober / Smrt i devojka Arijela Dorfmana u režiji Marka Novakovića, 1994.
  • Đenka Đavo Maratonci trče počasni krug Dušana Kovačevića u režiji Jagoša Markovića, 1996.
  • Gospođa Martin / Ćelava pevačica Ežena Joneska u režiji Zlatka Pakovića, 1996.
  • Boris Rob ljubavi Ivana M. Lalića u režiji Žanka Tomića, 1997.
  • Guper Mačka na usijanom limenom krovu Tenesi Vilijamsa u režiji Ljuboslava Majere, 1998.
  • Ovčina, kasapski pomoćnik / Pepo iliti Pobuna anđela Andora Silađija u režiji Lasla Babarcija, 1998.
  • Josa Pandur Sumnjivo lice B. Nušića u režiji Dejana Mijača, 1994.
  • Ivan Pavlović, sin profesorov Sabirni centar D. Kovačevića u režiji Ljuboslava Majere, 1999.
  • Puščin Evgenije Onjegin A. S. Puškina u režiji i adaptaciji Branka Pleše, 2000.
  • Vlasnik lokala / Ženski orkestar Ž. Anuja u režiji Voje Soldatovića, 2003.
  • Meri Ćelava pevačica E. Joneska u režiji Ivana Klemenca, 16. februar 2005.
  • Dušan Život u grobu LJ. Stojanović u režiji Srđana Radakovića, 2005.
  • Mediji, hor komšija, hor savesnih građana / Ja ili neko drugi Maje Pelević u režiji Kokana Mladenovića, 2007.
  • Gospodin Savić / Je li bilo kneževe večere Vide Ognjenović, 2008.
  • Viktor Ljubavni jadi Vudija Alena Branka Dimitrijevića, 2009.
  • Varon Timon Atinjanin Vilijama Šekspira u režiji Gorčina Stojanovića, 2010.
  • Trifun Isakovič / Seobe Miloša Crnjanskog u režiji Vide Ognjenović, 2011.
  • Pera, pisar iz administrativnog odeljenja / Gospođa ministarka Branislava Nušića u režiji Radoslava Milenkovića, 2014.
  • Tekuna Ostavite poruku ili Begunci Vide Ognjenović, 2014.
  • Komornik Ivona, burgundska kneginja Vitolda Gombroviča u režiji Radoslava Milenkovića, 2015.
  • Otac Laža i paralaža, J. S. Popović, režija S. Branković, 2018.
  • Mihailo Polit Desančić / Svetozar, Milovan Vitezović, režija Jug Radivojević, 2018.
  • Velika depresija, Filip Grujić, režija: Marko Čelebić, 2020.
Uloge izvan Srpskog narodnog pozorišta

Pozorište “Promena”:

  • Viktor ili deca na vlasti
  • Jelka kod Ivanovih
  • Kod večite slavine
  • Žene idu u skupštinu
  • Žak Ru / Mara Sad Petera Vajsa u režiji Harisa Pašovića 7. februar 1984.
Kulturni centar – Igre sa suncem:
  • Kralj Lir
  • Antigona
  • Magbet
Pozorište “Masuka”, Velika Plana
  • Crni Đorđe
Pozorište mladih, Novi Sad
  • Sile u vazduhu
Novosadski teatar
  • Malograđani M. Gorkog
Pozorište “Kornjača”
  • Dr stida i portnoja boljka
Pozorište “Dobrica Milutinović” Sremska Mitrovica
  • Tri sestre A. P. Čehova, 26. novembar 1998.
Savez dramskih umetnika Vojvodine
  • Fedjukin / Grobnica za Borisa Davidoviča Danila Kiša u režiji Milana Belegišanina, novembar 2000

Diplomirala glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek Dramski, Grupa za glumu i režiju na srpskom jeziku, u klasi prof. Bore Draškovića.

Od septembra 1989. stalna je članica Drame Srpskog narodnog pozorišta gde je odigrala niz zapaženih uloga i sarađivala sa domaćim i stranim rediteljima (Dejan Mijač, Egon Savin, Branko Pleša, Boro Drašković, Dušan Jovanović, Ljubiša Ristić, Lazar Stojanović, Zlatko Sviben, Vitalij Dvorcin, Radoslav Milenković, Zlatan Dorić, Aleksandar Saša Petrović, Sašo Milenkovski, Karolj Viček, Kokan Mladenović, Vida Ognjenović, Gorčin Stojanović). Od sezone 2002/2003. do sada, osim glume radi kao pomoćnik režije u drami Srpskog narodnog pozorišta.

Od sezone 2006/2007. kao projekat Saveza dramskih umetnika Vojvodine i Srpskog narodnog pozorišta vodi „Pozorišne maštarije“ – pozorišnu radionicu za decu osnovnoškolskog uzrasta od 7 do 15 godina. Kao i radionicu za srednjoškolce.

Od novembra meseca 2011. okviru projekta „Jezik struka“, Kulturno obrazovnog centra, vodi pozorišnu radionicu na engleskom jeziku.

U Otvorenom klubu, Fonda za otvoreno društvo, u Novom Sadu radi od 1994. do 2000. godine gde realizuje značajne projekte radeći sa decom i mladima:

  • Pozorišne Maštarije – pozorišna radionica za uzrast dece od 12-15 godina (1994)
  • „Mrgudi“, predstava po „Bukvaru dečijih prava“ LJ. Ršumovića, za decu predškolskog uzrasta od 4-6 godina, sa kojima učestvuje na Zmajevim dečijim igrama. (1996)
  • „Od zlata jabuka“, predstava po istoimenoj knjizi Vaska Pope, za uzrast dece od 4-6 godina. (1997)
  • „Dokolice“, predstava na tekstove Duška Radovića, za uzrast dece od 4-6 godina. (1998/1999)
  • Kao deo projekta „Talenti“ Fonda za Otvoreno društvo osniva pozorišnu trupu „Otvoreno pozorište“ za mlade srednjoškolskog uzrasta sa kojima realizuje niz predstava.
  • „San letnje noći“ V. Šekspira, (1998. Kamerna scena, SNP, Novi Sad)
  • „Buđenje proleća“ F. Vedekinda (1999. Velika scena, Pozorište mladih)
  • „Kumače“, performans povodom proslave pedesetogodišnjice Deklaracije o ljudskim pravima (Wallingford, Connecticat, USA, 1998)
  • „Priča sa zapadne strane“, performans po knjizi Harolda Roblesa „Albert Švajcer“, na muziku Bernštajna iz istoimenog mjuzikla, (Ujvideki Szinhaz, Novi Sad, 1999)

U okviru projekta „Pozorište kao pokretač promena“, KC, SU UNS-u, i Gradskog sekretarijata za kulturu u sezoni 2001/2002. režira „Buđenje proleća“ Franka Vedekinda, sa studentima I i II godine glume Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Od maja do oktobra 2003. radila je kao autor istraživanja studije slučajeva u okviru projekta „Gde su, šta rade?“ (Obrazovanje u umetnosti i profesionalne šanse umetnica u Vojvodini u periodu od 1991 – 2000), u NVO „Proma“ – Centar za promociju žene, Novi Sad.
Seminar pod nazivom „Od drame do scene“ za učitelje i nastavnike koji žele da se bave pozorišnom radionicom u školama, radila kao trener, 2010. i 2011. godine.

Završila je niz kurseva, seminara i edukacija iz oblasti primene nenasilne komunikacije, kreativnog rešavanja konflikata, korišćenja drame u vaspitanju, od kojih su najvažniji:

  • Lion and Lamb – Performing Arts in the Classroom (Subotica, 1994)
  • Autori i modeli – drama u vaspitanju (Beograd, 1996)
  • Komunikološki priručnik, (Novi Sad, 1996)
  • Predškolski projekti u Otvorenim klubovima (Beograd, 1997)
  • Ethics and Community Building, (Wallingford, CT, USA, 1998)
  • „Učionica dobre volje“ – grupa MOST (Programi o nenasilnom rešavanju sukoba za škole, Novi Sad, 1998)
  • Konstruktivna debata – veštine kompetentnog suprotstavljanja, (Novi Sad, 1998)
  • Psihološke tehnike i uloge u poslovnim ulogama, (Novi Sad, 1999)
  • Kakve to veze ima sa mnom – radionica iz transakcione analize u radu na drami, I nivo, (Novi Sad, 21. i 22. maja 2006)

Diplomirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek glume 1. decembra 1983. u klasi Dejana Mijača.

Član Drame SNP od 1. jula 1984.

Uloge u Srpskom narodnom pozorištu
  • Adela (Dom Bernarde Albe)
  • *** (Hajd᾽ u park kabare),
  • Ruža Ličanin (Pesmi hvala)
  • Šarlota (Don Žuan)
  • Olga (Moj tata Socijalistički kulak)
  • Katarina (Klopka za osam bespomoćnih žena)
  • Milčika (Rodoljupci)
  • Lussi (Bilbao Bal)
  • Gospođica Konovalova, Ledi Park (Roman o Londonu)
  • Alka (Tri čekića, a o srpu da i ne govorimo)
  • Fenja (Luda igra)
  • Klotilda Pontanjak (Magarac)
  • Vukica (Pokojnik)
  • Glafira služavka (Jegor Buličov)
  • Unuka Jaše Prodanovića (Očevi i oci)
  • Ljalja (Draga Jelena Sergejevna)
  • Anka (Gospođa ministarka)
  • Lana (Nakaze)
  • više uloga (Vojvođanska rapsodija)
Ostale uloge

Igrala je u Hidrocentrali u Suhom dolu u NP u Somboru i u Tri sestre u HNK u Osijeku, kao i na filmu i TV serijama: Dečko koji obećava i Baza na Dunavu 1981, Stranstvovanje 1982, Drugarica ministarka i Smrt godišnjeg doba 1988, Jevreji dolaze 1999.